Najważniejsza umiejętność w relacjach międzyludzkich.

by - 15:36Każdy w życiu chce być zauważony - to dlatego codziennie zalewamy Instagram, Fejsa czy Twittera nowymi postami. Dzięki social mediom jak ludzie mogą dzielić się swoimi przemyśleniami z szerokim gronem odbiorców. Każdy z nas pragnie atencji, którą próbuje zdobyć na różne - mniej lub bardziej skuteczne  sposoby. Wkładając wszystkie swoje siły w pracę nad tym, aby ktoś nas zauważył, przestajemy zauważać innych. Działamy jednostronnie. Jesteśmy biernymi słuchaczami. Skupiamy się na tym, co mamy zamiar powiedzieć nie zwracając uwagi na komunikaty wysyłane przez drugą osobę. 
 Bycie dobrym słuchaczem  pomoże poprawić każdą relację w Twoim życiu.  W jaki sposób dać do zrozumienia drugiej osobie, że jej słowa do nas docierają? Każdy dialog to wymiana słów. Najpierw mówisz Ty, później ja. Słuchamy siebie nawzajem. Proste, prawda? A jednak nie do końca...Wielu z nas po prostu czeka na swoją turę w dialogu, zupełnie pomijając  dosyć istotny punkt. To właśnie ta chwila, kiedy jedna osoba przestaje mówić, a  druga nabiera w płuca oddechu, aby powiedzieć to, co ma do powiedzenia. Zanim zaczniesz przekazywać drugiej osobie informacje spróbuj powtórzyć to, co od niej usłyszałeś. Takim zachowaniem nie tylko pokażesz, ze słuchasz, ale także usystematyzujesz sobie zdobyte informacje  lub wyjaśnisz rzeczy dla niezrozumiałe.

Prawdą jest, że mężczyźni rozmawiając, próbują przede wszystkim znaleźć rozwiązanie dręczącego ich problemu, dla kobiet priorytetem jest zrozumienie - taki charakter rzeczy wynika m.in. z tego, jakie role społeczne nam przysługują (oczywiście, są wyjątki od reguły). Prawda też jest fakt, że w jednym przypadku priorytetem jest rozwiązanie problemu, a w drugim pozyskanie atencji. Niezależnie od płci rozmówcy, warto jest okazać zrozumienie. Może takie postępowanie  wydawać się 'niemęskie', jednak uwierz mi, warto.Nie znosisz, kiedy ktoś wtrąca się w to, co mówisz? Nikt tego nie lubi:) Wiem, ze czasem ciężko jest utrzymać język za zębami. Jednak nie oszukujmy się, - przerywanie komuś jest nie tylko niegrzeczne, ale też (a może przede wszystkim?) Irytujące. Takim zachowaniem pokazujemy brak szacunku do drugiej osoby. Kiedy już nie możesz się powstrzymać - weź głęboki oddech (lub ugryź się w język) - i daj swojemu rozmówcy szansę na skończenie.

Pomyśl o sytuacji, w której ktoś zasypuje Cię pytaniami. Jak się wtedy czujesz? Zauważona? Doceniona? Potrzebna? Niezależnie, którą wersję wybierzesz, jedno jest pewne - jest to przyjemne uczucie.
Ponadto,   aktywne zadawanie pytań może być przyczyną interakcji - osoba odpowiadająca może zainteresować się tym, co do powiedzenia ma jej rozmówca i wcielić się w jego rolę..

Nikt nie lubi czuć się krytykowany, i nic nie zakończy rozmowy szybciej  niż  negatywne opinie na temat poczynań swojego rozmówcy. Ten, kto otwiera się przed Tobą, liczy na znalezienie empatii i ewentualną pomoc w  rozwiązaniu problemu. Krytykując nie pomagasz! Nawet, jeśli twój przyjaciel mówi o wyborze lub działania, którego nie rozumiesz, cechą charakterystyczną dobrego słuchacza (i powiernika) jest zdolność do okazania zrozumienia, nawet w przypadku, w którym nie podziela się zdania drugiej osoby.

Pamiętaj: rozmowa to interakcja dwóch osób, w której każda jest równa i ma takie same możliwości!

Ps. Pamiętajcie o moim Instagramie :)  

Zobacz też

9 komentarze